Előző blogbejegyzésünkben írtunk arról, hogy általánosságban milyen kihívásokkal találja magát szemben a cégvezető, aki vállalkozásához munkatársat kíván felvenni. Említettük, hogy a "hagyományos" kiválasztási folyamat abból áll, hogy önéletrajzok tömkelegét böngésszük, és sok-sok emberrel folytatunk telefonos interjút.
Hogy mi is a gond ezzel a módszerrel?
Unalmas. Monoton. Elsőre akár izgalmasnak és változatosnak is tűnhet, de ha már nem az első embert veszük fel, és a több századik jelentkezőket hallgatjuk meg, könnyen el is mehet tőle a kedvünk. Vagy szerencsénk van, vagy elhamarkodottan választunk egy nem alkalmas jelöltet, csak hogy végre túllegyünk rajta.
Erre mondhatjuk, hogy "egyéni szoc problem". Így is van: embere válogatja, hogy az interjúztatást szeretjük-e vagy sem.
A profi cégvezető szemszögéből fogalmazzunk úgy: ez a munkatárs-kiválasztás nem hatékony, és túlzottan erőforrás-igényes. Változó lehet, hogy éppen milyen erőforrást, de valamilyet egész biztosan felemészt, lényegesen többet a kelleténél.
Mi a legértékesebb erőforrás egy cégnél?
Erőforrás a pénz, a meglévő alkalmazottak, még a felhasznált áram is, de a legeslegértékesebb egy cégnél, amiből nagyon korlátozott mennyiség áll rendelkezésre, és - helyes értékelés esetén - nagyon magas az egységára, az a cégvezető személyes ideje.
Ne feledd: az idődet védened kell, és megfelelően be kell áraznod! Sok cégvezető van abban a tévedésben, hogy ha valamit ő végez semélyesen, az nulla forintban kerül, pedig sokkal többe kerül, mintha bármilyen beruházásban gondolkodna.
Ha cégvezető vagy, függetlenül attól, hogy szereted ezt csinálni vagy sem, a cég érdekében nem szabad az idődből a szükséges többszörösét a kiválasztásra áldoznod feleslegesen, főleg úgy, hogy nem azon a részén dolgozol, aminek jó a megtérülése. Nem az érdemi, rendszerszintű folyamaton, hanem sziszifuszi munkával bíbelődsz. Nem bízod másra, mert nem bízol meg maradéktalanul senkiben, de Te magad embertelen mennyiségű időt pazarolsz, ha megfelelő embert keresel.
Az eddig említettek önmagukban is megmutatják, mennyire nem jár jó úton, aki emberi erővel próbálja a munkatárs-kiválasztási folyamatot menedzselni, de a fent olvasottakon kívül van egy mindent elsöprő hátránya. Erről szól következő blogbejegyzésünk.
------
Kövesd Te is Facebook oldalunkat ide kattintva!